Faktura Eletroniczna – wytyczne Unii Europejskiej, wymagania i zalety a funkcje systemu EBI24

5 czerwca 2017

Zgodnie z postanowieniami polityków Unii Europejskiej, faktura elektroniczna powinna stać się główną formą fakturowania do 2020 roku. I dobrze! Taki system jest nie tylko o wiele bardziej praktyczny i ekologiczny od tradycyjnego – wdrażając go, będziemy mogli niemało zaoszczędzić!

W Polsce ok. 10 procent wystawianych faktur to e-Faktury. Tymczasem w Wielkiej Brytanii stanowią one aż 90 procent.

Obecnie w Europie wystawia się ok. 33 miliardy faktur. Około połowa z nich trafia do konsumentów. Druga połowa to faktury wystawiane w sektorach B2B i publicznym. W większości europejskich państw tradycyjne fakturowanie odchodzi do lamusa a dynamika przejścia na elektroniczne dokumenty jest coraz większa.  Ponad 75 procent firm zatrudniających powyżej 250 osób korzysta z e-Faktur. Liderami rynku są kraje skandynawskie, gdzie e-fakturowanie  jest powszechne również w sektorze publicznym. Nie dziwi to o tyle że kraje skandynawskie wiodą prym w rozwoju i wdrażaniu nowych technologi zarówno w biznesie, sektorze publicznym  jak i wśród zwykłych obywateli.

E-Faktury opłacają się Europie. Szacuje się, że firmy stosujące rozliczenia za pomocą faktur elektronicznych wypracowują roczne oszczędności rzędu ponad 240 miliardów Euro.

Dla europejskiego rynku e-Faktur prowadzi i wytycza dla tego sektora standardy Europejskie Wielostronne Forum na rzecz elektronicznego fakturowania, działające przy Komisji Europejskiej. Dokumentem wg. którego państwa UE dostosowują swoje przepisy do wspólnych norm, jest Agenda Cyfrowa dla Europy. Stanowi ona jeden z siedmiu filarów strategii Europa 2020, która ustala cele dla wzrostu UE do 2020 r.

Od 2013 roku nie ma już  obowiązku wyrażenia przez odbiorcę formalnej zgody na przesyłanie faktur w formie elektronicznej. Kwestia ta pozostaje do rozwiązania między stronami zawierającymi umowe. Na otrzymanie faktury elektronicznej wystarczy zgoda ustna lub np. domniemana, czyli opłacenie pierwszej faktury elektronicznej przez klienta.

E-Faktury są obecnie równorzędne fakturom papierowym pod wszystkimi względami i nie ma żadnych obiekcji do ich stosowania. Nie muszą być drukowane ani w celu przedstawienia ich w Urzędzie Skarbowym, Sądzie lub innej instytucji tak samo nie muszą być drukowane  w celu archiwizacji. Wystarczy, że zostaną zapisane na nośniku umożliwiającym łatwy dostęp. Jedynym warunkiem, jaki powinny spełniać e-Faktury jest  zapewnienie przez wystawcę odpowiedniej wiarygodności dokumentu. Kwestia ta dotyczy trzech cech autentyczności: pochodzenia, integralności treści oraz czytelności.

 

System EBI24 zapewnia wszystkie wytyczne i funkcje do prawdiłowego wystawiania, przesyłania i archiwozowania faktur w postaci elektronicznej.