KOSZTY

Zalogowany użytkownik systemu Ebi24 ma możliwość otrzymywania, tworzenia i przechowywania różnych rodzajów dokumentów kosztowych.

W sekcji Dokumenty>Koszty zalogowany użytkownik ma możliwość tworzenia lub wczytywania następujących rodzajów dokumentów kosztowych:

  • Rachunek kosztowy do umowy o dzieło,
  • Rachunek kosztowy do umowy-zlecenia,
  • Faktura Kosztowa,
  • Inny wydatek.

Otrzymane od partnera i zaakceptowane przez użytkownika w sekcji Przesyłki następujące dokumenty:

  • Rachunek do umowy o dzieło,
  • Rachunek do umowy-zlecenia,
  • Faktura

po przyjęciu przez użytkownika zostaną zapisane w sekcji Dokumenty>Koszty jako odpowiednio: Rachunek kosztowy do umowy o dzieło, Rachunek kosztowy do umowy-zlecenia, Faktura Kosztowa.

Tworzenie Rachunku kosztowego do umowy o dzieło

W celu utworzenia Rachunku kosztowego do umowy o dzieło należy wejść do sekcji Dokumenty>Koszty. Znajduje się tam lista ostatnio dodanych dokumentów kosztowych. Aby utworzyć Rachunek kosztowy do umowy o dzieło należy kliknąć znajdujący się nad listą dokumentów przycisk “Utwórz”, a następnie z rozwijającego się menu wybrać opcję "Rachunek kosztowy do umowy o dzieło":

screen001.png

Po kliknięciu opcji "Rachunek kosztowy do umowy o dzieło" pojawi się edytowalny szablon rachunku:

screen002.png screen003.png

Użytkownik wypełnia następujące pola:

  • Numer dokumentu:

Numer dokumentu jest uzupełniany automatycznie – zgodnie z ustawieniami autonumeracji wybranymi w sekcji Ustawienia>Dokumenty>Rachunek kosztowy do umowy o dzieło>Autonumeracja. Istnieje też możliwość wpisania numeru rachunku ręcznie.

  • Język główny"/"Język dodatkowy:

Użytkownik wybiera język, w jakim sporządzony zostanie rachunek – użytkownik ma do wyboru język polski i angielski. W przypadku ustawienia tego samego języka jako głównego i dodatkowego, rachunek zostanie sporządzony wyłącznie w tym języku. W przypadku wyboru dwóch różnych języków jako głównego i dodatkowego, pola w treści rachunku zostaną sporządzone w języku ustawionym jako główny, z podpisami w języku wybranym jako dodatkowy, jak na obrazku poniżej:

screen004.png screen005.png

  • Numer umowy:

W polu "Numer umowy" należy wpisać numer lub nazwę umowy o dzieło, do której zostaje wystawiony rachunek.

Data wystawienia:

Jako Data wystawienia automatycznie wskazana jest data, w której tworzonay jest rachunek.

Użytkownik może zmienić ręcznie datę wystawienia rachunku za pomocą kalendarza lub wybierając odpowiednie opcje z menu rozwijającego się po kliknięciu pola rok/miesiąc/dzień.

  • Data umowy:

W polu "Data umowy" należy wskazać datę zawarcia umowy o dzieło, do której zostaje wystawiony rachunek. Użytkownik wpisuje datę za pomocą kalendarza lub wybierając odpowiednie opcje z menu rozwijającego się po kliknięciu pola rok/miesiąc/dzień.

  • Wykonawca:

Jeżeli wykonawca dzieła znajduje się na liście partnerów użytkownika, jego dane można wprowadzić wybierając odpowiedniego partnera z listy pojawiającej się po kliknięciu ikonki lupy obok pola “Nazwa partnera”:

screen006.png

lub z listy partnerów pojawiającej się po kliknięciu pola “Nazwa partnera”:

screen007.png

Jeżeli nabywcy nie ma na liście partnerów użytkownika, należy wprowadzić jego dane klikając w symbol “+” znajdujący się obok pola “Nazwa partnera”, a następnie wypełniając dane partnera w oknie dodawania nowego partnera:

screen008.png

Po naciśnięciu przycisku "Zapisz" w oknie dodawania partnera, nowy partner zostanie zapisany na liście partnerów.

  • Kwota brutto:

W polu "Kwota brutto" należy wpisać kwotę wynagrodzenia brutto przewidzianą w umowie o dzieło, której dotyczy rachunek.

  • Koszty uzyskania przychodu:

Po wpisaniu kwoty brutto użytkownik wskazuje wysokość kosztów uzyskania przychodu wybierając odpowiednią opcję w menu rozwijającym się po kliknięciu pola "Koszty uzyskania przychodu":

screen009.png

System automatycznie wylicza kwotę kosztów uzyskania przychodu w stosunku do kwoty brutto, w zależności czy wynosi ona 20% czy 50% kwoty brutto.

Po wpisaniu kosztów uzyskania przychodu system automatycznie wylicza:

  • Podstawę opodatkowania,
  • Zaliczkę na podatek dochodowy,
  • Wartość netto:

screen010.png

  • "Waluta":

Użytkownik dokonuje wyboru waluty stosowanej dla danego rachunku wybierając odpowiednią walutę z listy pojawiającej się po kliknięciu pola “Waluta” (domyślnie ustawiona jest waluta PLN):

screen011.png

  • Sposób płatności:

Domyślnie ustawiony jako sposób płatności jest przelew bankowy. Użytkownik może wskazać inny sposób płatności zaznaczając odpowiednią opcję w menu pojawiającym się po kliknięciu pola "Sposób płatności":

screen012.png

Po wpisaniu wymaganych danych i zweryfikowaniu ich poprawności należy wybrać opcję "Zapisz" w celu zapisania rachunku na liście dokumentów kosztowych:

screen013.png screen014.png

Tworzenie Rachunku kosztowego do umowy-zlecenia

W celu utworzenia Rachunku kosztowego do umowy-zlecenia należy wejść do sekcji Dokumenty>Koszty. Znajduje się tam lista ostatnio dodanych dokumentów kosztowych. Aby utworzyć Rachunek kosztowy do umowy-zlecenia należy kliknąć znajdujący się nad listą dokumentów przycisk “Utwórz”, a następnie z rozwijającego się menu wybrać opcję "Rachunek kosztowy do umowy-zlecenia":

screen015.png

Po kliknięciu opcji "Rachunek kosztowy do umowy-zlecenia" pojawi się edytowalny szablon rachunku:

screen016.png screen017.png

Pola: "Numer dokumentu", "Język główny"/"Język dodatkowy", "Data wystawienia", "Zleceniobiorca", "Waluta", "Sposób płatności" należy wypełnić zgodnie z instrukcją wypełnienia analogicznych pól podczas tworzenia Rachunku kosztowego do umowy o dzieło.

Dodatkowo użytkownik wypełnia następujące pola:

  • Numer umowy:

W polu "Numer umowy" należy wpisać numer lub nazwę umowy-zlecenia, do której zostaje wystawiony rachunek.

  • Data umowy:

W polu "Data umowy" należy wskazać datę zawarcia umowy-zlecenia, do której zostaje wystawiony rachunek. Użytkownik wpisuje datę za pomocą kalendarza lub wybierając odpowiednie opcje z menu rozwijającego się po kliknięciu pola rok/miesiąc/dzień.

  • Kwota brutto:

W polu "Kwota brutto" należy wpisać kwotę wynagrodzenia brutto przewidzianą w umowie-zlecenia, której dotyczy rachunek.

  • Uwzględnione składki:

Użytkownik wskazuje, które składki powinny zostać uwzględnione przy wyliczaniu kwoty do wypłaty. Użytkownik wybiera odpowiednią opcję w menu rozwijającym się po kliknięciu pola "Uwzględnione składki":

screen018.png

Po wyborze właściwej opcji system automatycznie wylicza wysokość poszczególnych składek:

screen019.png

  • Koszty uzyskania przychodu:

Użytkownik wskazuje wysokość kosztów uzyskania przychodu wybierając odpowiednią opcję w menu rozwijającym się po kliknięciu pola "Koszty uzyskania przychodu":

screen020.png

System automatycznie wylicza kwotę kosztów uzyskania przychodu w stosunku do kwoty brutto, w zależności czy wynosi ona 20% czy 50% z podstawy opodatkowania.

Po wpisaniu kosztów uzyskania przychodu system automatycznie wylicza wysokość:

  • Podstawy opodatkowania,
  • Naliczonego podatku,
  • Składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • Zaliczki na podatek dochodowy,
  • Kwoty do wypłaty netto:

screen021.png

Po wpisaniu wymaganych danych i zweryfikowaniu ich poprawności należy nacisnąć przycisk "Zapisz" w celu zapisania rachunku na liście dokumentów kosztowych:

screen022.png screen023.png

Wczytywanie dokumentów kosztowych z pliku zewnętrznego

Zalogowany użytkownik ma możliwość wczytywania i przechowywania w systemie dokumentów przechowywanych na lokalnym dysku komputera. Wczytywane dokumenty powinny mieć postać pliku pdf lub skanu. Wczytany plik może zostać zapisany na liście dokumentów kosztowych jako:

  • Faktura Kosztowa,
  • Rachunek kosztowy do umowy o dzieło,
  • Rachunek kosztowy do umowy-zlecenia,
  • Inny wydatek

Aby wczytać plik i zapisać go jako wybrany dokument kosztowy należy w sekcji Dokumenty>Koszty kliknąć znajdujący się nad listą dokumentów przycisk “Dodaj plik”, a następnie z rozwijającego się menu wybrać opcję “Faktura Kosztowa”, "Inny wydatek", "Rachunek kosztowy do umowy o dzieło" bądź "Rachunek kosztowy do umowy-zlecenia" w celu przyporządkowania pliku do określonego typu dokumentu:

screen024.png

Następnie należy wczytać wybrany plik (lub większą ilość plików) poprzez wybór z listy dokumentów pojawiającej się po kliknięciu w oknie dodawania pliku lub przeciągnięcie i upuszczenie pliku/plików w oknie dodawania pliku:

screen025.png

Po wybraniu pliku, który ma być wczytany jako dokument kosztowy, zalogowany użytkownik ma możliwość ustawienia dla niego określonych parametrów (partner, katalog, etykieta itp.) przed zapisaniem pliku. Ustawienia te zostaną automatycznie wczytane w formularzu dokumentu po załadowaniu dokumentu:

screen026.png

W celu zapisania pliku jako wybranego typu dokumentu przychodowego należy kliknąć przycisk "Załaduj" w oknie dodawania pliku - dokument automatycznie zapisze się na liście przychodów.